[Rodzicielski alfabet] E jak ELASTYCZNOŚĆ

Rodzicielski alfabet – elastyczność

Zapraszam na nowy cykl – mój rodzicielski alfabet. Chcę się dzielić z Wami na blogu tym, co dla mnie aktualne a wakacje mnie wspierają twórczo. Dlatego powstaje seria krótkich postów, w których będę przybliżać, co dla mnie znaczą, bliskie mi w rodzicielstwie: postawy, narzędzia, sposoby wchodzenia w relację i bycia z dzieckiem. Nie będę ich opisywać w detalach i kompleksowo, ale krótko i osobiście, pisać jaka treść stoi dla mnie za tymi słowami. Elastyczność.

E jak elastyczność

Elastyczność – to takie podejście, w którym dostrzegamy, że istnieje wiele rozwiązań każdej sytuacji. Nie ma jednego, jedynego słusznego rozwiązania, którego nie sposób zastąpić innym. Elastyczność jest czymś przeciwnym sztywności. To gotowość do zmiany i dostosowania się do nowej sytuacji, nowych okoliczności. W Słowniku języka polskiego podano trzy znaczenia elastyczności, chciałabym pofantazjować trochę, co każde z nich oznacza w odniesieniu do relacji i rodzicielstwa.

 

Słownik języka polskiego mówi, że „elastyczny” to:
1. «dający się odkształcać, szybko powracający po odkształceniu do pierwotnej postaci»

Elastyczny rodzic to taki, który zgadza się wyjść naprzeciw dziecku, ustąpić, dostosować się. Nie niszczy go to, nie wyprowadza z równowagi, nie powoduje, że traci z oczu kierunek, który jest dla niego ważny. On pamięta o swoich granicach i gdy to możliwe, wraca do siebie. Jest gotów podążyć za dzieckiem, a jednocześnie pamięta że odpowiedzialność i przywództwo są w jego rękach.

2. «łatwo przystosowujący się do nowych warunków»
Tego uczą mnie moje dzieci. Nie powiedziałabym, że przychodzi mi to łatwo, ale wciąż doświadczam tego, że w pięcioosobowej rodzinie ciężko trzymać się z góry ustalonego planu, nie odstępując od niego ani na krok. Potrzebna jest uważność i dostosowanie planów i celów do okoliczności i do potrzeb każdego z członków rodziny. Powoli uczę się zmiany planu przyjmować jak zmiany planu, a nie jak brak nadziei na szczęśliwe zakończenie.
3. «o czyichś ruchach: odznaczający się lekkością, miękkością»
To rozumienie elastyczności jest dla mnie równie inspirujące. Elastyczność powiązana jest tu z łagodnością i miękkością, którą chcę wnosić w miejsce niezłomnej konsekwencji i stanowczości, która nie pozwala dostrzec perspektywy drugiego człowieka.

Rodzicielski alfabet: